Jegyzőkönyv
Hottó Községi Önkormányzat Képviselőtestülete által 2011. február 02. napján megtartott közmeghallgatásról.
Jelen vannak: Vincze Ferenc polgármester,
Halász László, Bogár Ferenc, Kovács László, Kóródi János képviselők és
Fazekas István körjegyző- jegyzőkönyvvezető.
A lakosság részéről: 55 fő.
Vincze Ferenc polgármester köszöntötte a megjelenteket, jegyzőkönyvvezetőnek felkérte Fazekas István körjegyzőt.
A meghívóban kiküldötteknek megfelelően először a polgármester a 2010. évi választások óta végzett munkáról beszélt. Megköszönte a település lakóinak a választáson történő részvételüket és az elnyert bizalmat. Úgy érzi, hogy a választás az önkormányzatiság helyreállítását szolgálta.
A képviselőtestület munkájáról szóló beszámolót azzal kezdte, hogy hangsúlyozta a jogszabályok betartásának fontosságát, amely az önkormányzatnak is kötelessége. Első teendők között a képviselőtestület felmérte, hogy mi az a vagyon, amit átvesznek az elődöktől, melyek azok a kötelezettségek amelyeket megörököltek. Szintén számba vették, hogy milyen jelenleg hatályos szerződés van, amelyekből az önkormányzatnak joga vagy kötelezettsége keletkezik. A felmérést követően következő feladat az előző ciklusban elkövetett hibák, vagy téves megítélések kijavítása volt, amelyek már részben megtörténtek. A feladatok számbavételénél elsődleges szempont a kötelezően ellátandó feladatok biztosítása a községben. Az önkormányzat korábbi időszakokban következő társulásokba lépett be, amelyből eredően vannak kötelezettségeink, ilyen a Kistérségi Társulás, a Csatornaépítő Társulás. Az önkormányzat bevételeinek forrásait több körülmény befolyásolja, melyből egyik meghatározó tétel a saját bevétel, amely a gépjárműadóból, a helyi adóból és a személyi jövedelemadó átengedett részéből áll. A kiadások áttekintése után a feleslegesnek ítélt vagy nem szükségszerű kiadásokat megszüntettük, a közüzemi díjat csökkentettük, megszüntettük a honlap fenntartásáért és az internet használatáért fizetendő kiadásokat. Felülvizsgáltuk a bérleti szerződéseket és bérlőket inflációkövető szerződéseket kötöttünk. A boltossal pedig területhasználati díjban állapodtunk meg. A közvilágítással kapcsolatban tájékoztatta a lakosságot, hogy az E-on Áramszolgáltatóval új szerződést kötöttünk, amelynek keretében a közvilágítás korszerűsítése meg fog történni. Egyben kérte a jelenlévőket, hogy a közvilágítással kapcsolatos hiányosságokat jelezzék a falugondnoknak.
Sajnálatos dolognak ítélték meg a településőr szolgálat megszűntetését, amely hasznos volt a településnek. A településőrnek vásárolt 2 db eszközt /távcső, lámpa/ felajánlják a Polgárőr Egyesületnek. Az ingó vagyontárgyak számbavétele során derült ki, hogy sok felesleges eszköz van az önkormányzat tulajdonában, amelyeknek a nyilvános értékesítése rövidesen megtörténik. A monitorokat, amelyeket már nem használunk fel fogjuk ajánlani iskolának használatra. Jelentős kiadást jelent a közös fenntartású intézmények a hozzájárulás. Az idei évi hozzájárulás meghatározása folyamatban van. Az idei évben változás lesz a szemétszállítási díj fizetésében is, mivel a ZALA-DEPO – mint szolgáltató – a díjat közvetlenül a lakóknak fogja kiszámlázni, amelyet hamarosan kézhez fognak kapni a lakók. Negyedéves fizetési kötelezettség lesz.
Megváltozott a közmunkaprogram is január elsejétől, az új foglalkoztatási forma még nem kialakított. Felmerült az önkormányzatok részéről, hogy szükség lenne egy mezőőrre , mivel a mezőgazdasági területen is jelentős értékek vannak.
Az önkormányzat foglalkozott a bekötőút felújításának kérdésével, az ügyben helyszíni bejárás összehívására került sor. Bár a felújítás belátható időn belül nem fog megtörténni, ennek ellenére nem volt eredménytelen az eljárás, mivel felajánlást kaptunk mart aszfalt vételére kedvezményes áron, amellyel a belterület utakat és zártkertbe vezető utakat tudnánk rendbe tenni.
Borásos Szilárd kérdése, hogy a ZALA-DEPO Kft.-től a szerződést mikor fogják megkapni.
Vincze Ferenc polgármester: a falugondnok a mai napon kezdte el a szerződések postázását, a kézbesítés folyamatos.
A falugondnok és az önkormányzati alkalmazottak munkájával kapcsolatban elmondható, hogy megfelelő hozzáállással, önállóan végzik munkájukat.
A polgármester beszámolójának következő részében az önkormányzati területeken található fa értékesítéséről számolt be és várta az ezzel kapcsolatos hozzászólásokat, kérdéseket.
Az önkormányzati vagyon felleltározása során szembesültek azzal a körülménnyel, hogy a zártkertben egy összefüggő közel 7 hektáros ingatlanon vágásérett erdő található. Bejárták a területet, kimérették és Rosta László erdésszel felmérették. A legcélszerűbb és gazdaságosabb hasznosítása érdekében több számítást végeztek, szem előtt tartva azt, hogy törvényesen járjanak el. Ez ideig két változat fogalmazódott meg, amelyet támogatni tudnak. Az egyik változat szerint a legtöbb értéket kihozva a termelésből minden munkafolyamatot a testület szervezné meg és a végén a fát értékesítené. Ennek az eljárásnak több olyan szakasza van, amely sok bizonytalanságot tartalmaz, az önkormányzat ezeket nem biztos, hogy megfelelően tudná kezelni. A megoldás szerint a fakitermelést 3.800,- - 4.000,- Ft/m3 áron tudnánk elvégeztetni és a letermelt fát kiközelítés után magánterületen tárolnánk. Itt el kell mondani, hogy a kiközelítésért is díjat kellene fizetni, mivel ez egy 500 méteres szakasz. A tárolásért pedig a terület tulajdonosa 10 m3 fát kér. Ez is költséget jelent. Szintén felmerül a földút rendbetételének költsége. Ezt követően egyeztetni kell a dobronhegyi polgármesterrel abban az ügyben, hogy az önkormányzati utakat- amelyen az elszállítás történik – milyen módon kell helyreállítani. A szállítás során mind a rendőrséggel, mind a munkavédelmi felügyelőséggel együtt kellene működni. A sok bizonytalan körülmény miatt célszerűbbnek látszik a másik változat, amikor mindent értékesítenénk így nincs felelőssége a kitermelés kapcsán az önkormányzatnak. A lábon történő értékesítés megvitatása során felmerült, hogy engedélyezzük-e a település lakóinak az ágfa szedését vagy az ágfát is értékesítjük és a befolyó pénzt fordítjuk a településre. Szintén felmerült, hogy kedvezményes vásárlás lehetőségét kell biztosítani a helyi lakóknak.
Halász László a lábon történő értékesítés esetén a kialakult szokásjog szerint a jelentkezők között kiosztjuk a területnagyságokat és az azon található ágat összeszedi és elviszi. A másik változat szerint ezt nem biztosítjuk, hanem az ágfa értékesítés jogát is eladjuk és tiszta területet kérünk vissza a vevőtől.
Vincze Ferenc polgármester jobban járnánk számításaink szerint a saját kivitelezésű kitermeléssel, de magas lenne a költsége, meg kellene előlegezni 4.000.000,- Ft-ot és korábban már felsorolt bizonytalansági tényezők is kérdésessé teszik ezt.
Halász László: Az lett a megbeszélésünk vége, hogy összehívjuk a közmeghallgatást és azt követően döntünk véglegesen.
Vincze Ferenc a körjegyző is figyelmeztetett a szabályszerű eljárásra, hogy az értékesítés forgalmi értéken történjen, melynek megállapítása mindenképpen szükséges. Rosta László erdész szerint a kikiáltási árnak 9.500.000,- Ft + ÁFA árnak kellene lenni, a fa értékesítésekor pedig a helyi vásárlók kedvezményt kapnának.
Kamasz László ha a lakosságnak engedélyezi az önkormányzat az ágfa szedését, akkor az utak rendbetételének kötelezettsége kit terhel.
Luter Tibor milyen összetételű az erdő, az utak helyreállítására mi a biztosíték, tudomása szerint ilyen esetben a letermelőtől kauciót szoktak kérni.
Halász László kezelés, erdőművelés a területen nem történt, mivel felvert erdőről van szó, összetétele is vegyes. Maga az értékbecslés 3-400 000,- Ft-ba kerülne.
Dömök Miklós: ki rendezi vágás után a területet. Tudni kell azt, hogy mi a lakosság igénye, az egyik a kedvezményes vásárlás, a másik az ágfa szedése, de az önkormányzat az egész település érdekét kell képviselni.
Halász László: ha ezt mérlegeljük, akkor az ágfa értékesítése az előnyösebb.
Vincze Ferenc: a kedvezményes értékesítésnél a rászorultsággal van gond, nehéz azt eldönteni, hogy ki az, akit ilyen módon támogassunk.
Anti József: ha lábon adjuk el az erdőt, akkor nincsen kérdés, minden munkát a vállalkozó végez és a befolyó pénz az önkormányzaté.
Boráros Szilárd: nyilván többet kap az önkormányzat, ha mindent értékesít.
Halász István: mindenki ugyanazt a változatot támogatja, hogy az önkormányzat mindent értékesítsen.
Vincze Ferenc: szeretném ismerni a jelenlévők véleményt, hogy biztosítsuk-e a kedvezményes vásárlás lehetőségét.
A jelenlévők kézfelemeléssel jelezték, hogy igényt tartanak a kedvezményre.
Vincze Ferenc: következő kérdése a jelenlévőkhöz, hogy a Közép- Zala nevű folyóiratot a továbbiakban is járassa-e az önkormányzat, van-e rá igény.
Németh Dezsőné: javasolta, hogy járassa tovább az önkormányzat a folyóiratot.
A megtartott közvélemény kutatás eredménye egy ellenszavazat mellett az volt, hogy mondja le az önkormányzat a folyósítást.
Dömök Miklós: kérdése, hogy a KHT-s út felújításával mi lesz.
Vincze Ferenc: a KHT azzal tud gazdálkodni, ami a rendelkezésére áll, továbbra is lobbizni kell a felújítás érdekében.
Varga Péter.: a szomszédjában lévő állattartó épület /disznóól/ állaga és az állattartás szabálytalanságára hívta fel a figyelmet.
Fazekas István körjegyző javasolta, hogy birtokvédelmi eljárást kérjen a szomszéddal szemben.
Vincze Ferenc: bejelentette, hogy az ebtartás szabályait a jövőben szigorúen ellenőrzik és a kóborló ebeket el fogják szállíttatni.
A nyár folyamán a mezőgazdasági területek művelését ellenőrizni fogják és a parlagterületek gazdáit bírságolás útján fogják rákényszeríteni arra, hogy a területet gondozzák. Amennyiben ez sem vezet eredményre úgy az elbirtoklást fogják kezdeményezni.
Más hozzászólás, észrevétel nem volt, a polgármester megköszönte a megjelenést és a közmeghallgatást 21 órakor bezárta.
K.m.f.
Vincze Ferenc Fazekas István
polgármester körjegyző